Смртта е тешка работа

350 ден

Опис

Смртта е тешка работа од Калед Калифа е новиот роман од најголемиот хроничар на катастрофалната граѓанска војна во Сирија; приказна за три обични луѓе кои се соочуваат со кошмарни ситуации, вооружени со –
решителност!
Абдел Латиф, старец од регионот на Алепо, умира мирно во болнички кревет во Дамаск. Неговата последна желба, која му е пренесена на неговиот најмлад син, Болбол, е да биде погребан во семејната парцела во нивното село Анабија. Иако Абдел не бил идеален татко, и иако Болбол е отуѓен од своите браќа и сестри, овој совесен син го убедува својот постар брат Хусеин и неговата сестра Фатима да го придружуваат него и телото до Анабија, што е – на крајот на краиштата – само двочасовно возење од Дамаск.
Има само еден проблем: Нивната земја е воена зона…

Додатни информации

Број на страници

222

Димензии

129 x 198

Година на издавање

2019

ИСБН

978-608-256-047-2

Корица

мека

Коментари

There are no reviews yet.

Be the first to review “Смртта е тешка работа”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *