Свеченост

400 ден

Опис

Ретко се појавува раскажувач – во овој случај раскажувачка – со моќен, силен глас како оној на Магдалена Блажевиќ. Нејзините раскази се исполнети со товар на болка, тага, чемер и женска перспектива, доаѓаат од срцето на мрачен вилает, но без сомнение го раскажуваат универзалното женско искуство. Девојките и жените во микрокосмосот на Свеченост се херои и жртви, тие се оние кои го создаваат светот, без нив ништо не е можно, но подеднакво не можат да го одбранат својот свет од машкото насилство, воинственост, примитивизам. Жените на Магдалена Блажевиќ се и девици и вештерки, тие се оние кои овозможуваат светот да се роди и создава, да се одржува, но и да пропадне.

Додатни информации

Димензии

129 x 198

Година на издавање

2023

ИСБН

978-608-256-138-7

Корица

мека

Коментари

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Свеченост”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Вие исто така би сакале…