Ретка сина птица лета со мене

350 ден

Опис

Пролет, 1990 година. По неколку години залудна потрага, еден странец ѝ подава парче хартија на Зина. Тоа е од Азиз: човекот кој исчезна еден ден по нивната венчавка пред речиси две децении. Тоа ја поттикнува Зина во последната потрага по таен пустински затвор во јужниот дел на Мароко, каде што нејзиниот сопруг се крши во очај, сонувајќи го својот поранешен живот.
Писателот Фадел испраќа моќен доказ за ужасниот период во историјата на Мароко, познат како “години на гареж и олово”, и маестрално ги опишува страдањата на оние што го поддржуваа неуспешниот државен удар против кралот Хасан II во 1972 година.

Додатни информации

Број на страници

284

Димензии

129 x 198

Година на издавање

2018

ИСБН

978-608-256-027-4

Корица

мека

Коментари

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Ретка сина птица лета со мене”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.