Рани јадови

300 ден

Опис

Приказни за деца и чувствителни – „Рани јадови“ е лирска книга. Приказните се составени од сцени од моето детство, слики кои не можеа да најдат место во романот „Градина, пепел“. Секоја приказна е речиси песна во проза. Рани јадови се кратки приказни, светот гледан низ очите на детето. Данило Киш

За авторот

Данило Киш e еден од најоригиналните автори на постмодернизмот. Со своите несекојдневни прозни остварувања доживеа успех на југословенската но и на светската книжевна сцена.

 

Додатни информации

Број на страници

126

Димензии

129 x 198

Година на издавање

2021

ИСБН

978-608-256-101-1

Корица

мека

Коментари

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Рани јадови”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Вие исто така би сакале…