Откривање на летот

350 ден

Категорија: Автор:

Опис

Откривање на летот е роман за односот помеѓу две сестри, од кои постарата живее со церебрална парализа и може да комуницира само со помош на технологија (таа може да го контролира својот компјутер со движење на очите). Романот е пренесен како преплет на роман којшто шеснаесетгодишната Либи го пишува за тринаесеттиот роденден на Софи, и дневникот на Софи, во кој ја опишува влошената состојба на нејзината постара сестра. Насловот на книгата е исто така насловот на романот на Либи, во кој Либи има форма на јастреб телепатски поврзан со девојка која, како и нејзината сестра, е добар уметник.

Преку своето раскажување приказни, Либи станува херојска фигура, а не беспомошна жртва. По смртта на Либи, мајката на девојчињата и го претставува романот на Софи по што таа го пишува своето последно поглавје, со што ги пренесува гласовите на двете девојчиња.

Романот е официјално препорачан за читање на тинејџерите од Асоцијацијата на библиотеки на Онтарио, во 2019.

Финалист е за Интернационалната книжевна награда за фикција – литература за млади, во 2019.

за авторката

Сузан Гликман е авторка на шест книги со поезија, три новели за млади, книги за деца… Предава креативно пишување на Универзитетот на Торонто.

Додатни информации

Број на страници

222

Димензии

129 x 198

Година на издавање

2019

ИСБН

978-608-256-045-8

Корица

мека

Коментари

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Откривање на летот”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Вие исто така би сакале…