Мувата која ја заврши војната

250 ден

Опис

Исландска детска книга на годината во 2011 г.

Колкекс, Хари Шеќер и Флај се само обични домашни
муви. Вид на муви коишто малку луѓе ги забележуваат и
коишто тешко дека некогаш направиле нешто значајно.
Сѐ до денот кога решаваат да избегаат од дома и да ги
бараат добрите монаси од Непал.

Необична приказна за мувите, луѓето и војната.
Урнебесна и смртно сериозна истовремено.

За авторката

bryndisbjorgvins-10-20_at_25410_pmБриндис Бјоргвинсдотир е писателка, фолклорист и визитинг-професор на
Исландската Акдемија за општествени науки.

Илустраторот Торарин Мар Балдурсон е виолинист во Исландскиот симфониски оркестар

Додатни информации

Број на страници

116

Димензии

129 x 198

Година на издавање

2020

ИСБН

978-608-256-060-1

Корица

мека

Коментари

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Мувата која ја заврши војната”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Вие исто така би сакале…