Кољка и Сашењка

400 ден

Опис

Книга во најтесен избор за наградата „НИН“ за 2022 година.
„Кољка и Сашењка“ е необична книга во која се раскажува приказната за современиот живот во Банат, и во која во свеста на двајцата протагонисти постојано се појавуваат две привилегирани личности.
Едната личност е неодамна починат роднина на Кољка.
Втората личност е Сашењка, во која читателите веднаш го препознаваат големиот руски писател Александар Пушкин.
Иако отсутни од реалноста, и Кољка и Сашењка се дел од разговорите, личните и читателските искуства, оние со кои се мери секојдневието.

 

Додатни информации

Број на страници

197

Димензии

200

Година на издавање

2023

ИСБН

978-608-256-143-1

Корица

мека

Коментари

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Кољка и Сашењка”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Вие исто така би сакале…