Копнежот на дервишот

400 ден

Опис

Романот „Копнежот на дервишот“ е љубовна приказна сместена во најневеројатни околности. Приказна за љубовта на ослободениот роб Бахет кон бела жена која наоѓа утеха во неговата прегратка, но не може да замисли да се омажи за роб.

„Со исклучително лирски јазик, Зиада конструира богат и чувствителен роман кој зборува за толеранција, предрасуди и слобода на начини кои го надминуваат нејзиното историско опкружување“

Financial Times

„Романот истражува клучен момент во историјата на регионот”

Guardian

Додатни информации

Број на страници

356

Димензии

129 x 198

Година на издавање

2018

ИСБН

978-608-256-025-0

Корица

мека

Коментари

There are no reviews yet.

Be the first to review “Копнежот на дервишот”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *