Земјата на петте кули

450 ден

Категорија: Автор:

Опис

Романот Земјата на петте кули е инспириран од искуството на авторот за време на училиштните денови во Источна Јава, Индонезија а главните ликовите се инспирирани од неговите пријатели.

Романот е приказна за момче коешто се открива себеси и раскажува повеќе од само патувањето на момчето Алиф – делото ни зборува за пријателство, соништа, возвраќање и верба.

Земјата на петте кули позитивно инспирираше милиони луѓе ширум Индонезија. Една е од најпродаваните книги во историјата на Индонезија, а во 2012 книгата е успешно филмувата.

За авторот

Ahmad_FuadiОд новинар до романописец, од Суматра до Америка.

Ахмед Фуади е роден во Бајур, мало село на брегот од езерото Манинџау, Западна Суматра во 1972 година. Фуа­ди отпатувал на Јава за да го исполни барањето на негова­та мајка – да заврши религиско училиште.

По дипломирањето на Универзитетот од Падџадџаран на катедрата за Меѓународни односи, тој станува новинар во списанието Темпо а со неговата сопруга известувале и за Гласот на Америка.

Додатни информации

Број на страници

424

Димензии

129 x 198

Година на издавање

2020

ИСБН

978-608-256-064-9

Корица

мека

Коментари

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Земјата на петте кули”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.