Дневник на крводарителот

300 ден

Категорија: Автор:

Опис

Во ова современо прераскажување на Дракула, естонскиот писател Мати Унт нуди игрива но и вознемирувачка
мешавина од реалност и фантазија, комбинирајќи делови од естонската политичка историја со портети на
живототот во современа Естонија, сето тоа поставено на фонот на вампиризмот и готската новела.

 

 

 

За авторот

Мати Унт е еден од најголемите писатели од Естонија. Носител на авангардниот театар во постсоветска Естонија. Директор на повеќе театри, универзитетски професор… Делата му се преведени на многу јазици, а некои од нив се и филмувани. Филмот „Есенска топка“, според истоимената негова книга ја доби наградата „Хоризонти“ на филмскиот фестивал во Венеција.

Додатни информации

Број на страници

222

Димензии

129 x 198

Година на издавање

2021

ИСБН

978-608-256-096-0

Корица

мека

Коментари

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Дневник на крводарителот”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Вие исто така би сакале…