Брехт ноќе

350 ден

Категорија: Автор:

Опис

Овој „документарен роман“ е за малку познатиот период од животот на големиот Бертолт Брехт, кога писателот – бегајќи од нацистичка Германија – заглавува во Финска чекајќи ја визата која ќе му овозможи да ја напушти Европа за САД. Додека Б.Б., отворениот комунист, продолжува да ужива во буржоаските задоволства на предвоениот живот со својата сопруга и туберкулозната љубовница, Советскиот Сојуз не толку тивко ги анектира Латвија, Литванија и Естонија; а јазот помеѓу претпочитаниот начин на живот на Брехт и неговата инфламаторна полемика станува сè поголем и поголем. И верно и непристојно, овој портрет на еден од големите автори на дваесеттиот век заедно ги
меша различните комични стилови, извадоците од современите документи и дигресиите кои се заштитен знак на Унт, создавајќи еден вид историски роман кој е заинтересиран за истражувањето на минатото како едноставно
повторно да го создава.

За авторот

Мати Унт е еден од најголемите писатели од Естонија. Носител на авангардниот театар во постсоветска Естонија. Директор на повеќе театри, универзитетски професор… Делата му се преведени на многу јазици, а некои од нив се и филмувани. Филмот „Есенска топка“, според истоимената негова книга ја доби наградата „Хоризонти“ на филмскиот фестивал во Венеција.

Додатни информации

Број на страници

324

Димензии

129 x 198

Година на издавање

2021

ИСБН

978-608-256-102-8

Корица

мека

Коментари

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Брехт ноќе”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Вие исто така би сакале…