Американскиот кварт

300 ден

Опис

Таканаречениот американски кварт е, иронично, во срцето на населбата Баб ал-Тебенех, која е, за жал, лулка за салафизам во Либан. Од Баб ал-Тебенех, во северниот дел од Триполи, многу џихадисти се регрутирани и испратени во Ирак за да се борат против Американците и нивните сојузници.
Од сите романи на Џабур, „Американскиот кварт“ се издвојува со најструктурен сарказам. Во овој роман, иронијата не е само во зборовите, ниту во ситуациите, таа е во судбината на протагонистот.

„Пишувањето на Дуаихи има исклучителна убавина, концизно, но полно со живот; малку експанзивно, но обоено со бурен лиризам од кој се појавуваат неискажливи емоции“ – Еглам Ерера, Le Monde des livres
„Роман на моќта на кој многу документарни филмови би му завидувале…“
– Вилијам Иригоен, La Cite

ЗА АВТОРОТ

Douaihy-TheNationalAE-300x1991-150x150

Џабур Дуаихи  е роден во 1949 година, во Згарта, град во северен Либан. Докторските студии по книжевност  ги завршил во Франција. Работи како професор по француска литература на либанскиот универзитет во Триполи.

Додатни информации

Број на страници

209

Димензии

129 x 198

Година на издавање

2019

ИСБН

978-608-256-052-6

Корица

мека

Коментари

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Американскиот кварт”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.