Јас сум слободна

390 ден

Опис

Ихсан Абдел Кодус е еден од најпознатите и најценетите египетски писатели; општествено ангажиран творец,
уметник којшто лежел во затвор поради неговите ставови, а потоа наградуван од претседателите Насер и Мубарак.
Уште во педесеттите години тој објавил збирка на две новели и една кратка приказна кои ја зачудиле, восхитиле
и шокирале египетската јавност, со предизвикувачкото истражување на сексуалните теми.
Книгата „Јас сум слободна“ е рефлексија на тој негов творечки период.
Според книгата е снимен и филм со популарната египетска актерка Лобна Абдел Азис во главната улога.

Додатни информации

Број на страници

306

Димензии

129 x 198

Година на издавање

2020

ИСБН

978-608-256-087-8

Корица

мека

Коментари

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Јас сум слободна”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.