Тутанкамон: со мои сопствени хиероглифи

600 ден

Опис

Како беше да се расте во кралската палата во древниот Египет и да се стане цар – фараон! На деветгодишна возраст? И потоа еден ден да се разбудиш мртов и заробен во гробница, три илјади години без ништо за читање и никој со кого да се разговара освен со Ба-птицата, со креветот со глава на крава со проблем на личноста и со неколку позлатени богови?

Тутанкамон, познатото момче-крал на древниот Египет, е тука да ни каже со неговите сопствени хиероглифи. Од возењето кочии и додевањето на сестрите во палатата, до играњето табла со минијатурните статуи во неговиот гроб, тој ги опишува подемите и падовите на неговиот краток живот и долг задгробен живот, и како сè се сменило кога Хауард Картер го пронашол него и неговите прекрасни богатства во 1922 година и ги претставил него – и неговиот верен, но дрзок мајмун Фингерс – на модерниот свет.

Од авторката на книгата Како станав мумија, овој шарен приказ од прва рака за животот и времето на најомилениот фараон во Египет ќе ги фасцинира децата (препорачано за возраст од 13 до 17 години) и египтолозите од сите возрасти.

Додатни информации

Број на страници

118

Димензии

23×18

Година на издавање

2021

ИСБН

978-608-256-111-0

Корица

мека

Коментари

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Тутанкамон: со мои сопствени хиероглифи”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Вие исто така би сакале…