Погледни што донесе мачката

400 ден

Опис

Кратките приказни, онакви какви што пишуваше Чехов, какви што пишуваше Карвер или Луција Берлин, како и оние напишани од Анте Томиќ, веќе во првиот пасус треба да зрачат со автентична и препознатлива атмосфера на едно место – каде сме биле или каде никогаш не сме биле – и до крајот треба да се раскаже цел живот, еден ден или една минута од животот, барем со еден пресврт, еден пресврт пред крајот и со силна поента што, во најдобар случај, не треба да биде преубедлива. Поентата на краткиот расказ е дека може да се разбере само ако зад себе има цела приказна. Изгледа лесно, но ретко кој успева. Томиќ, успева.

Миљенко Јерговиќ

Додатни информации

Број на страници

159

Димензии

129 x 198

Година на издавање

2023

ИСБН

978-608-256-137-0

Корица

мека

Коментари

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Погледни што донесе мачката”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Вие исто така би сакале…