Како станав мумија

600 ден

Опис

Ако мислевте дека правењето древна египетска
мумија е само работа на завиткување на телото
во завои, размислете повторно! Тоа беше долг,
комплициран, а понекогаш и чуден процес.
Како ги завиткувале?
Со што ги мачкале?
Колку време било потребно за сè?
Овие и многу други прашања овде ги одговара
г. Мумифик, кралот на Египет, кој поминал низ
сето тоа самиот и завршил како мумија со став.
Малку збунет на почетокот кога починал (но
опуштен затоа што повеќе немал забоболка),
му бил потребен личен водич за да му ги
објасни работите, па, за среќа, неговиот мртов,
но дрзок син бил таму да го води држејќи го за
рака. Тие, заедно, ни ги откриваат сите страшни
тајни на шаторот за балсамирање.
Илустрирано со осумдесет шарени сцени
од животот, смртта и задгробниот живот на
најсмешната мумија што некогаш сте ја сретнале,
Како станав мумија е наслада за децата (препорачано за возраст од 13 до 17 години) и
египтолозите од сите возрасти.

Додатни информации

Број на страници

128

Димензии

23×18

Година на издавање

2021

ИСБН

978-608-256-110-3

Корица

мека

Коментари

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Како станав мумија”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.

Вие исто така би сакале…