Величествениот измамник од Каиро

400 ден

Категорија: Автор:

Опис

Калед, разгалениот пашин син, го запознава Малим, чирак на столар и син на измамник кога доаѓа да поправи скршен прозорец. Додека работи, Малим наоѓа скриени пари и совесно ги предава. Калед подготвува претерано разработен заговор за да види дали неговиот подол татко ќе му го плати на Малим она што му следува, но заговорот не успева и Малим е фрлен во затвор.

Вината на Калед за несреќата на Малим, влошена од неговите смешни обиди да го одбрани, завршува во одлучувачки момент: тој ги прекинува врските со својот суров и тирански татко, оставајќи го зад себе начинот на животот на висока нога за кој смета дека е толку задушувачки.

Години подоцна тие повторно се среќаваат кога Малим е пуштен од затвор и се откажува од чесната заработувачка. Калед е фатен во најновата измама на Малим и се приклучува во неговата комуна на ексцентрици и неуспешни уметници кои живеат во напуштената тврдина Мамлук.

Со остар сатиричен глас, маестралниот роман на Адел Камал е исполнет со привлечна драма, живописни ликови и суптилен хумор.

„Адел Камел беше авангарда: брилијантен автор на исклучителни дела… Како колега писател, Камел ја заслужи мојата најголема почит.“ – Нагиб Махфуз, добитник на Нобеловата награда за литература

Додатни информации

Број на страници

230

Димензии

200

Година на издавање

2022

ИСБН

978-608-256-126-4

Корица

мека

Коментари

Нема критики сеуште.

Бидете први кои ќе разгледате “Величествениот измамник од Каиро”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена.